Rendkívüli Széchényi-koncert volt augusztus 31-én a Zeneakadémia Solti termében.
Széchényi Kálmán a Széchényi Családegyesület szeniorja évtizedes gyűjtőmunkájának felhasználásával az MMA a Zeneakadémia, a Budai Művészház Alapítvány, a Music Foundation és a Familienferband Széchényi támogatásával nagyszerű hangversenyre került sor. Széchényi Kálmán bevezetőjében a következőket mondta:
Kedves SZÉCHÉNYI TISZTELŐK! Gróf Széchényi Ferenc, minden ma élő Széchényi őse, 200 évvel ezelőtt halt meg, de szelleme a mai napig is él, tettei maradandóak.
Széchényi Ferenc közéleti tevékenységének ismertetése helyett, röviden bemutatom őt mint embert, elárulom Önöknek, hogy miben rejlik eredményességének titka, hogy miért találunk a széchényiek között annyi kiváló személyiséget.
A művelődésre helyezett nagy hangsúlyt. Európai hírű tudós volt. Több híres európai tudományos intézmény, egyetem tagjává választotta. Művelte magát, családját és a nemzetet, nem utolsón sorban a róla elnevezett könyvtár megalapításával. Zeneszerető és zeneismerő ember volt. Zongorázott, zenekart tartott fenn, koncerteket rendezett, maga is komponált. A zenéhez való kapcsolata ma már kevésbé ismert. Az ö korában azonban ennek híre volt: feltűnően sok kiváló zeneszerző neki ajánlotta egyik-másik kompozícióját. Erdődy kancellár pedig meghívta öt Haydn vonósnégyeseinek bemutatására, ami a zenetörténet egyik fénypontja volt.
Öt gyermekét alapos zenei nevelésben részesítette. Közülük Lajos, Franciska és Zsófia komponáltak is, István kitűnően játszott kedvenc hangszerén a csákányon. Minthogy ezt a hangszert ma már egyáltalán nem használják Magyarországon, bemutatjuk ma este Önöknek.
Ferenc zeneszeretete a mai napig él a családban. 28 Széchényinek volt szorosabb kapcsolata a zenéhez, 11 családtag komponált is, 7 Széchényi néhány kottája megmaradt. Talán a legértékesebb zenét fia Lajos és különösen unokája Imre szerezték. Ezért szólalnak meg ma este az ö művei.
Gyermekeinek erkölcsi nevelése is szívügye volt. Legidősebb fiának, Lajosnak emlékkönyvébe írta be azt, amit a legfontosabbnak tartott:
"A keresztény magyar nemes Istenéhez, hazájához, királyához hív Hajló, buzgó, engedelmes Jámbor, bátor, igaz szív" Az engedelmes annak idején szolgálatra készséget is jelent, egy ritka erény manapság, Ferenc korában azonban még a legfelsőbb köröket is jellemezte. A jámbor pedig nem csak vallásosságot jelentett, hanem tiszta erkölcsöt, példamutató magaviseletet is. A hűségnél pedig a sorrend a fontos, hiszen királyunk már 100 éve nincs, nagyon sokaknak közülünk hazája sincs már. De Istenünk még mindig van. A tudomány, a művészet és az erkölcs a titka a Széchényi nemzetség eredményességének. Példája követendő. Kedves ZENERAJONGÓK
Nagy öröm számomra, hogy erre az emlékestre a legkiválóbb német, osztrák és magyar művészeket tudtuk megnyerni. Ezt az MMA bőkezű támogatása tette lehetővé. Marton Éva művésznő pedig pártfogolta a koncert létrejöttét, szívügyének tekintette ezt. Mindezért köszönetet mondok.
Kívánom, hogy maradandó élményben részesüljenek.
Köszönöm figyelmüket.
Nyomtatás
Hozzászólás beküldéséhez lépjen be felhasználónevével. Amennyiben még nem regisztrált felhasználó,
itt regisztrálhat!
Bővebben kifejtené véleményét? Írását küldje el szerkesztőségünk e-mail címére.
|
|