http://www.szechenyiforum.hu Nyomtatás
 
2017-03-22 14:31

Széchenyi István időutazása

|

Mi történne, ha valóban lehetne az időben utazni? Természetesen, mióta a tudomány létezik, azóta foglalkoztatja az emberiséget ez az érdekes téma. Habár a történelem nem szereti a „mi lenne, ha” kifejezést, mégis, most adjuk át magunkat az időutazásnak, szemléljük meg, mit tett volna hazánkért több mint kétszáz év elmúltával gróf Széchenyi István.

A cikket gondolatébresztőnek szánjuk, ki mit gondol; mi volna ma igazán Széchenyihez fogható tett?

Dicső ősünkre talán két jelző illene leginkább, amely az évek során elkísérte, hogy tervei megvalósuljanak: Bátor és újító. Azt gondolom, ma sem tenne másképpen. Ahogy annak idején a Kaszinót, úgy most más intézményeket használna arra, hogy a magyar embereket egybekapcsolja: Múzeumokat karolna fel, ahol a magyarság története különböző aspektusokon keresztül válik láthatóvá, mint sportember pedig (emlékezhetünk, szeretett úszni, lovagolni, sakkozni, vívni is sok egyéb mellett) azon dolgozna, hogy Magyarország minden sportágban élen járjon. Alapítványokat hozna létre, reformgondolatokkal.

 

A kultúra kérdésében szintén fontosnak tartaná, hogy a magyar művészek rendszeres továbbképzést kapjanak, motiválódjanak, hogy a színház egy izgalmas terep maradjon, ne váljon unalmas munkahellyé. A különlegesen tehetséges emberekért kész lenne minden áldozatra, hiszen ezzel is kis hazánkat képviselhetik.

 

Magyarországon mára rendezettebbek a folyami viszonyok, mind ami a közlekedést, mind ami a szabályozást illeti, azonban a folyók rendszeresen vándorolnak, és tudjuk, hogy az 1820–50-es években rengeteg mocsár és ártér alakult ki, sőt, ma sem mindenhol megoldott ez a kérdés, ezért következő reformötlete a folyamszabályozás állandó felügyeletének megszervezése lenne, amely során rendszeres anyagi eszközök állnak rendelkezésre e cél eléréséhez.

 

A gazdaság felzárkóztatása megint olyan dolog, ami már a Hitelben alapgondolatként jelent meg. A modern, mai Hitel megírása segítene, hogy új módszerekkel növekedjen a profit, valamint az export és import kereskedelem.

 

A törvényszegések visszaszorítására kidolgozott új stratégiának köszönhetően pedig Magyarországon drasztikusan lecsökkenne az elkövetett bűntények mértéke. A nemzeti szokások megismerése fontos, de ez nem korlátozódhat csupán kiállításokra.

 

Természeti értékeink újragondolása és megvédése Széchenyi Istvánnak komoly feladat, de sikerrel jár, és támogatást nyer a túra utak kijavítására, az erdőkbe facsemeték telepítésére, és a beszennyezett környezet megtisztítására. De milyen lenne a jövő?

 

Vajon hogy gondolkodna ezekről?

 

Naplóbejegyzéseiben gyakorta foglalkoztatja, mi lesz később, Széchenyi István ugyanis először is hazafi volt, csak másodsorban nevezhetjük államférfinek. Izgalmas tanulmányozni jövőképét a 19. században. Amikor a repülés még csak alig elképzelhető vágynak látszott, Ő már méréseket végzett, hogy az alapötletet hogyan lehet továbbfejleszteni. Korát messze meghaladó intelligenciája segítette az előrelátásban.

 

Ma minden bizonnyal tevékeny szerepet vállalna abban, hogy a Magyar Űrprogramot előmozdítsa, így történhetne meg, hogy a Vörös Bolygóra 2030-ban magyar férfi lépne először. Továbbgondolná az időutazást is, terveket készítene, elveket adna át, és az általa felvázolt információk jelentenék a jövő bölcsőjét. Drága feleségével és gyerekeivel sok boldog esztendőt töltene Nagycenken, szelíden üdvözölve az Őt felkereső emberek tömegeit.

Zilahi Zoltán